Sports schedules

FRIDAY, DEC. 6

Prep Football

11 a.m. — MHSAA Class 1A State Championship: French Camp vs. Stringer

3 p.m. — MHSAA Class 2A State Championship: Calhoun City vs. Bassfield

4 p.m. — MAIS All-Star Football Game at Mississippi College

7:30 p.m. — MHSAA Class 6A State Championship: Tupelo vs. Oak Grove

Prep Basketball

East Central Classic (4 p.m. & 7 p.m. — Girls semifinals; 5:30 p.m. & 8:30 p.m. — Boys semifinals)

Sebastopol Tournament (Noxapater, Nanih Waiya entered)

4 p.m. — Choctaw County vs. Montgomery County at Winona Tournament

4 p.m. — Ethel at Grace Christian

6 p.m. — East Webster at West Union

6 p.m. — Bruce at Eupora

SATURDAY, DEC. 7

Prep Football

11 a.m. — MHSAA Class 3A State Championship: Louisville vs. Hazlehurst

3 p.m. — MHSAA Class 4A State Championship: Lafayette County vs. Forrest County AHS

7:30 p.m. — MHSAA Class 5A State Championship: Oak Grove vs. Tupelo

Prep Basketball

East Central Classic (6 p.m. — Girls finals; 7:30 p.m. — Girls finals)

Sebastopol Tournament (Noxapater, Nanih Waiya entered)

Winona Tournament (Choctaw County Tournament)

Junior College Basketball

1 p.m.— Wallace-Hanceville (Ala.) at East Mississippi

Men’s Basketball

3 p.m. — Georgia State at USM

Women’s College Basketball

Noon — Mississippi Valley State at Ole Miss

3 p.m. — USM at Central Arkansas

7 p.m. — Alabama State at MSU

SUNDAY, DEC. 8

Junior College Football

2 p.m. — EMCC vs. Middle Georgia in Gulfport for National Championship

Men’s College Basketball

4 p.m. — Oregon at Ole Miss

MONDAY, DEC. 9

Junior High Basketball

5 p.m. — French Camp at Ethel

Prep Basketball

5 p.m. — Tupelo Christian Academy at Grace Christian

6 p.m. — Starkville Christian at Kemper Academy

Junior College Basketball

5 p.m. — East Central at Pearl River

6 p.m. — Holmes at Miss. Delta

TUESDAY, DEC. 10

Prep Basketball

6 p.m. — Choctaw County at Eupora

6 p.m. — Kemper Academy at Hebron

6 p.m. — Winona at Louisville

6 p.m. — Ethel at Nanih Waiya

6 p.m. — Kemper County at Columbus

Junior College Basketball

6 p.m. — Baton Rouge (La.) Men at East Mississippi

THUR, DEC. 12

Prep Basketball

Choctaw County Tournament (Choctaw County, East Webster, Nanih Waiya, French Camp entered)

Junior High Basketball

TBA — Noxapater at West Oktibbeha

FRIDAY, DEC. 13

Prep Basketball

Louisville Wildcat Classic (4:30 p.m. — Aberdeen girls vs. Meridian, 6 p.m. — Aberdeen boys vs. Meridian; 7:30 p.m. — Louisville girls vs. Kosciusko, 9 p.m. — Louisville boys vs. Kosciusko)

Choctaw County Tournament (Choctaw County, East Webster, Nanih Waiya, French Camp entered)

6 p.m. — Noxapater at Choctaw County

6 p.m. — Central Academy at Kemper Academy

6 p.m. — Kemper Count at West Lauderdale

Junior College Basketball

5 p.m. — Jones at East Mississippi

Men’s College Basketball

7 p.m. — Southeastern Louisiana vs. MSU at Tupelo

SAT, DEC. 14

Prep Football

Noon — Mississippi/Alabama All-Star Game at Montgomery, Ala.

Prep Basketball

Louisville Classic (1:30 p.m. — Noxapater girls vs. Eupora, 3 p.m. — Noxapater boys vs. Eupora;  4:30 p.m. — Louisville vs. Starkville; 6 p.m. — Louisville boys vs. Starkville)

TBA — Choctaw County Tournament (Choctaw County, East Webster, French Camp entered)

TBA — Noxubee County Tournament (Kemper County entered)

Men’s College Basketball

1 p.m. — Middle Tennessee State at Ole Miss

5 p.m. — St. Catherine College at USM

Women’s College Basketball

7 p.m. — USM at MSU

MONDAY, DEC. 16

Prep Basketball

5 p.m. — Nanih Waiya at Grace Christian

6 p.m. — Choctaw County at East Webster

Women’s College Basketball

7:05 p.m. — Ole Miss at South Alabama

TUESDAY, DEC. 17

Prep Basketball

6 p.m. — Philadelphia at Noxapater

6 p.m. — Newton at Nanih Waiya

6 p.m. — Eupora at Kosciusko

6 p.m. — Kemper County at Southeast Lauderdale

Men’s College Basketball

7 p.m. — Florida A&M at MSU

Women’s College Basketball

7 p.m. — MSU at North Dakota State

WED, DEC. 18

Men’s College Basketball

6 p.m. — Louisiana-Monroe at Ole Miss

7 p.m. — USM at Western Kentucky

Women’s College Basketball

6 p.m. — Ole Miss at Baylor

7 p.m. — Grambling State at USM

THURSDAY, DEC. 19

Prep Basketball

6 p.m. — Noxapater at Nanih Waiya

6 p.m. — East Webster at Houlka

Men’s College Basketball

7 p.m. — Florida Gulf Coast at MSU

FRIDAY, DEC. 20

Prep Basketball

TBA — Sumter Central Tournament (Kemper County entered)

6 p.m. — Noxapater at Eupora

6 p.m. — Louisville at West Point

6 p.m. — Choctaw County at East Webster

Men’s College Basketball

British Virgin Islands Tropical Shootout (USM vs. Coppin State)

Women’s College Basketball

7 p.m. — Southeastern Louisiana at MSU

SATURAY, DEC. 21

Prep Football

11:30 a.m. — Bernard Blackwell MHSAA North/South All-Star at Gulfport

Prep Basketball

TBA — Calhoun City Classic (Eupora boys)

TBA — Sumter Central Tournament (Kemper County entered)

Men’s College Basketball

British Virgin Islands (USM vs. Jacksonville State/Arkansas-Little Rock)

Women’s College Basketball

1 p.m. — USM at New Orleans

SUNDAY, DEC. 22

Men’s College Basketball

2 p.m. — Mercer at Ole Miss

7 p.m. — MSU vs. South Florida in Las Vegas Classic

MONDAY, DEC. 23

Men’s College Basketball

TBA — MSU vs. Santa Clara/UNLV in Las Vegas Classic

FRIDAY, DEC. 27

Prep Basketball

TBA — KCHS Christmas Tournament (Kemper County entered)

SAT, DEC. 28

Prep Basketball

TBA — KCHS Christmas Tournament (Kemper County entered)

TBA — Baldwyn Classic (East Webster entered)

Men’s Basketball

1 p.m. — USM at Rhode Island

SUNDAY, DEC. 29

Women’s College Basketball

2 p.m. — Nicholls State at USM

MONDAY, DEC. 30

Junior College Basketball

7:30 p.m. — East Mississippi Men at Tallahassee CC

Men’s College Basketball

7 p.m. — Ole Miss at Western Kentucky

Women’s College Basketball

6 p.m. — Austin Peay at Ole Miss

7 p.m. — Mississippi Valley State at MSU

TUESDAY, DEC. 31

Junior College Basketball

2 p.m. — East Mississippi Men vs. Eastern Florida State at Tallahassee, Fla.